Jak dobrać opony do samochodu ciężarowego?

Aby dobrać odpowiednią oponę do samochodu ciężarowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  1. Typ samochodu ciężarowego: opony dostosowane są do różnych typów pojazdów ciężarowych, takich jak ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, autobusy, mniejsze pojazdy ciężarowe itp. Te natomiast dzielą się jeszcze rodzaj ich przeznaczenia: drogowe, budowlane, terenowe, specjalistyczne, przewóz osób.
  2. Rodzaj tras: opony do jazdy na długich trasach międzynarodowych będą inne niż opony do jazdy po drogach regionalnych.
  3. Wymagania dotyczące osi: występują opony przeznaczone do montażu na osi prowadzącej, inne na osi napędowej, a jeszcze inne na osiach naczepowych. Na rynku dostępne są opony, które dopuszczone są do montażu na więcej niż jednej osi (prowadzące/napędowe oraz prowadzące/naczepowe).
  4. Warunki pogodowe: większość opon jest przeznaczona do jazdy przez cały rok bez względu na panującą pogodę, natomiast występują opony, które stosowane są w bardzo trudnych warunkach zimowych.
  5. Wymagania dotyczące obciążenia: opony które mają standardową swoją nośność (waga samochodu plus ładunek) oraz opony wzmocnione, które odpowiadają wyższym parametrom.

Aby dokonać właściwego wyboru, należy zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi samochodu ciężarowego lub skontaktować się z producentem lub dostawcą opon. Należy również wnikliwie zastanowić się jaki rodzaj pracy wykonuje tabor pojazdów w własnym przedsiębiorstwie. Pomocną radą może zawsze służyć osoba, której powierzamy swoje auta celem wymiany ogumienia.

Jeżeli jednak nie będziesz mógł sobie poradzić ze sprawdzeniem odpowiednich parametrów to zapraszam do OPONTRADE. Wykonamy dla Ciebie wnikliwą analizę, dzięki czemu bardzo dobrze dobierzemy ogumienie do Twojego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Filtruj

Szerokość

Profil

Średnica

Producent

Oś pojazdu

Rodzaj

Scroll to Top